Bozcaada'da İlginç Yerler

Bozcaada'nın eskikale,erenler, tarabya, nar, sarıtaş, tuz, kocatarla, mermer, sulubahçe, habbeli, batı, kilik olmak üzere oniki burnu ve bunların arasında liman, değirmenler, lagor, ayana, ayazma sulubahçe, poyraz, çapraz, çanak, kocatarla isimleri ile anılan koyları yer alıyor. etrafında bulunmakta olan irili ufaklı adalar tavşan, pırasa, orak, yılan, fener, taş, kaşık, gökçe, sıçancık olarak anılıyor. iyot yüklü, bol oksijenli, deniz kokulu ada havası uykusuzluk, kalp, astım sorunu olanlara şifa dağıtırken, bozcaadalılar, "havamız ve denizimiz hiçbir zaman kirlenmez" diyor.

 
Güneşin batışıyla da tanınmış adanın limanındaki görkemli kalesi gece aydınlatışmış haliyle ışıl ışıl. yöre halkından, hava meydanının hizmete girmesiyle bölgenin öneminin ve turizminin daha da artacağı görüşü hakim. bozcaada'nın arka yüzünde ayazma mevkii bulunuyor.

paraşgivi isimli bir bayanın sembol olduğu yerde, bir zamanlar rum kızları ve delikanlıları birbirini görüp, göz süzerlermiş. günümüzde de dilekler tutularak yaşanan bozcaada festivali'nin burada yapılması, bölgeye hareketli ve eğlenceli günler yaşatıyor. Ayrıca adanın güney bölümünde, sulubahçe koyu sırtlarında çam ağaçları altındaki saha piknikçilerin gözdesi. Devamlı esen poyraz rüzgarıyla yazın en sıcak aylarında bile terlemeden tatil yapanlar, 17. yüzyıl eseri köprülü mehmet paşa camii, alaybey camii, tarihi çeşme, venedik devri kiliseyi, tanınmış kaleyi ve şarap mahzenlerini geziyor. sualtı fotoğrafçıları için de, dalışa ideal doğa manzaraları olan bozcaada etrafında, kış aylarında amatörlerin fosforlu oltayla kalamar yakaladığına tanık olabilirsiniz.