Bozcaada'da Sanat Galerileri

Bozcaada’nın ada olmasının getirdiği izole hali onu her dönem sanatçılar için çekici kılmış. 70'li yıllardan itibaren adaya yerleşmeye başlayan çoğunluğu ressam birçok sanatçı sayesinde Bozcaada’nın bir sanatçı adası ünvanını taşıdığını söyleyebiliriz. Adanın sanatçıyı çeken, hatta yaşayanlarını birer sanatçıya dönüştüren bir havası var sanki. Burada doğanın güzellikleri ve süprizleriyle beslendikçe bu zenginliği dışa vurmak için belki kaleme, belki fırçaya sarılıyorsunuz ama tepkisiz kalamıyorsunuz.

Adalı sanatçıların ürünlerini paylaşabileceği birçok mekan var Bozcaada’da. Rengigül Sanat Galerisi'nin yıllar önce başlattığı sanat sunum geleneği, yeni galeri ve sanat evlerinin katılımıyla gelişmiş.

Yazın adanın sokakları veya bir ressamın kapısı herkese açık evi bir sergi alanına dönüşebiliyor. Yaz sezonu boyunca sürekli açık olan sergileri dolaşmak tatilinize renk katacak bir aktivite olacaktır. Üstelik bu sanat kokan adada siz de içinizdeki sanatçının sesini duyabilirsiniz.

ADADAKİ SANAT MEKANLARI

Rengigül Sanat Galerisi: 2009 yaz sezonu boyunca Cemil Onay, Sunay Şentürk, Muaffak İren, Zühtü Feray ve Göktürk Açıkalın'ın resimlerinden oluşan karma bir sergi devamlı olarak açık olacak.

Armagrandi Otel Sergi Salonu: İki haftalık periyodlarla sergiler açılyor.

Bozcaada Sergi Salonu: Her hafta ayrı bir sergi açılıyor.

Yiğit Başak Sanatevi: Kendi evini bir resim galerisine dönüştürmüş adalı bir ressam

Çekirdek Sanat Evi: Adalı bir sanatçının kendi evinde kurduğu sergi mekanı, atölye

SERGİ AÇILIŞLARI

Sergi açılışları Bozcaada tatillerinin vazgeçilmez aktivitesi.Yaz döneminde sergiler 10 günde bir yerini yenisine bırakıyor. Dolayısıyla 3 sanat galerisinde bol bol sergi açılışı oluyor. Sergi açılışları, ada şaraplarının sunulduğu kokteyllerin de etkisiyle çok keyifli geçiyor. Ayrıca Ada halkının ve ziyaretçilerin bir araya geldiği bu sergilerin açılış tarihlerini afişlerden ya da merkez içinde yapılan anonslardan takip edebilirsiniz.