Bozcaada'da Şarapçılık

Ada halkının yüzyıllardan beri bağcılık yaptığı biliniyor. Üzümün yetiştiği yerde şarapçılığın gelişmemesi düşünülemez. Bozcaada’da şarapçılık uzun yıllar sadece Rumlar tarafından yapılmış. Türklerin dinsel sebeplerden dolayı uzak durdukları şarap üretim işine, 1925 yılından itibaren girdikleri görülüyor.

1960-80 yılları şarapçılığın zirvede olduğu dönem. Bu yıllarda 13 şarap imalathanesi bulunuyor adada. 80’li yıllardan itibaren başlayan gerileme, devlet yardımının yapıldığı 1998 yılına kadar sürüyor. Bu tarihten itibaren tesislerin modernleştiği, yabancı kaliteli üzüm çeşitlerinin yetiştirilmeye başlandığı, markalaşma yolunda adımlar atıldığı görülüyor.

2009 itibariyle adada 5 şarap üreticisi bulunuyor. Bunları kuruluş yıllarına göre şöyle sıralayabiliriz: Yunatçılar 1925, Ataol 1927, Talay 1948, Corvus 2002 ve Gülerada 2008.

DÜNYA ÇAPINDA BİR BOZCAADA ŞARABI

3000 yıldır şarapçılık yapılan bir ada burası. Ama Bozcaada şaraplarının dünya çapında adını duyurması 2002 yılında kurulan Corvus Şarapları ile olmuş. İsmini adanın ünlü kargalarından almış Corvus…

Bozcaada’da bağcılığın gerilediğine ve şarapçılığın hak ettiği yere gelemediğine inanan mimar Reşit Soley, çıktığı bu zor yolculuğunun başından beri dünya çapında başarılı şaraplar üretmeyi hedeflemiş

Geçirdiği beş bağbozumundan sonra Corvus Şarapları’nın sadece Türkiye’de değil tüm dünyada nitelikli şaraplar arasında yer almaya başladığını söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra Piyasaya sunduğu ilk şaraplarıyla almaya başladığı ödüllere her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Hakkında yazılan haberler dünyaca ünlü gazete ve dergilerde yayınlanıyor.

Corvus’un Bozcaada şarapçılığında bir dönüm noktası olduğu kesin. Üstelik Türk şarapçılığında da bir dönüm noktası olmaya doğru ilerlediği görülüyor.