Bozcaada İçinde Ulaşım

Ada üzerinde ulaşım; motorsiklet, araba, taksi ve minibüslerle sağlanıyor.

Ada merkezi heryere yürüyebileceğiniz ufaklıkta bir yerleşim yeri. Yaz döneminde merkezde araç kullanımı kısıtlanıyor. Rum ve Türk mahallesindeki ara sokakların çoğu trafiğe kapalı oluyor. En kolayı bagajlarınızı konaklayacağınız yere taşıdıktan sonra aracınızı belediyenin büyük park yerlerinden size en yakın olanına park etmeniz.

 

Merkez dışında dolaşırken mesafeler uzun olduğu için yürümek çok pratik olmuyor. Ama ben yürümeyi severim diyorsanız, merkezden Tuzburnu Koyu’na 1, Ayazma Plajı’na 2, rüzgar güllerine ise 3 saatte rahatlıkla varabilirsiniz. Güneşin çok yakıcı olduğu saatlere dikkat edin !

Adayı keşfetmenin en keyifli yolu tabi ki kendinize ait bir araç kullanmak. Ufak bir adada olduğunuz için kaybolmaktan korkmadan yollara bırakabilirsiniz kendinizi. Adanın anayolları düzgün ve asfalt ile kaplı. Toprak yolların ise sadece bir kısmı araçla girmek için müsait.

Toprak yollar özellikle dağ bisikleti kullananları çok tatmin edecek. Bağların arasından ilerleyen bu yollar adanın en güzel manzaralarını sunuyor!

Adada konaklayacağınız yeri bulmanız hiç zor değil. Çünkü ada merkezine ve merkez dışına konaklama tesislerinin yönlerini gösteren çok sayıda işaret levhaları konulmuş.

Bozcaada’da sadece 1 benzinci bulunuyor. Bu benzinci merkezden 1,5 km. sonra Ayazma yolu üzerinde çıkacak karşınıza. Burada araba yıkama servisi ve bir market de bulunuyor.

Ada taksileri birbirinden bağımsız çalışıyor. Yazın sayıları en fazla beşe ulaşan taksilerin ortak bir durakları olmadığı için şöförlerine cep telefonlarından ulaşmanız gerekiyor.

(Merkez içi 5 TL, merkezden Ayazma Plajı 20 TL.)

Bozcaada Belediyesi’ne ait küçük bir otobüs her sabah 7.30 feribotu ile karşıya geçerek Çanakkale’ye gidiyor, akşam feribotuyla da adaya geri dönüyor. Civardaki köylere uğramadan Çanakkale’ye direk gittiği için diğer minübüslere göre daha hızlı yol alıyor. (Kişi başı tek yön 7,5 TL)