Bozcaada İklimi

Bozcaada'nın bulunduğu coğrafyadan farklı, kendine özgü bir iklim yapısı bulunuyor. Akdeniz ikliminin etkisi altında olmakla birlikte boğazın tam çıkışında yer alması nedeniyle kuzey rüzgarlarını bolca alıyor. Bu durum nem oranının düşük olmasını da sağlıyor. Bu iklim iyi üzüm yetişmesine olanak sağlıyor.

Rüzgar, Bozcaada’ya tanrıların verdiği bir hediye gibi... Adadayken rüzgarla yaşamayı ve onu sevmeyi öğreniyorsunuz. Okul yıllarında ezberleyip yıllar içinde unuttuğunuz rüzgar yönleri burada tekrar hayatınıza giriyor. Rüzgarın poyraz mı yoksa lodos mu estiği bilmeniz gereken bir bilgi haline geliyor. Çünkü bir adadaysanız denize girilecek yeri rüzgarın yönü belirliyor. Kuzeyden esiyorsa güneye, güneyden esiyorsa kuzeye yönelmek gerekiyor en basit şekliyle...

Rüzgar bazen feribot seferlerini durduracak kadar sert esebiliyor. Kimisi adadan dönüşle ilgili endişeye kapılıyor günler öncesinden. Kimisi ise kendini akışa bırakıp rüzgara ayak uyduruyor.

Rüzgarı en çok ada dışındakilerin sıcaktan yandığını duyduğunuz yaz günleri seveceksiniz. Çünkü siz onun serinletici etkisi sayesinde bunalmadan tatil yapıyor olacaksınız.

Rüzgarın bir nimet olduğunu sörf ve yelken yapanlar bilir en iyi. Bozcaada, bu nimeti onlara bol bol sunacak olan adadır aynı zamanda...

Poyraz ve lodosun fırtına halinde estiği günlerde feribot seferleri iptal olabiliyor. Özellikle kış döneminde yolculuk planınızı yaparken meteorolojik tahminleri göz önüne almanız sizi sürprizlerden koruyacaktır. Denizdeki 2-3 günlük hava durumu bilgilerini Bozcaada’daki Meteoroloji Müdürlüğünden ya da internetteki ilgili sitelerden öğrenebilirsiniz.