Bozcaada Lezzetleri

Bozcaada dalmaya ideal. görüş uzaklığı fazla. doğa manzarası hoş bölgeler var.Bozcaadalı balıkçı kaptan kemal şahin'le tekne turuna çıkarsanız, enteresan tadlarla tanışma imkanınız da olabilir.

bu arada ada da yat ve dalış malzemeleri satan ve bu yönde değişik talepleri değerlendiren ve hizmet veren aganta yatçılık var. çünkü bundan böyle ada yatçılar ve dalgıçlar için çok popüler bir merkez oldu.bunlardan en keyiflisi, kaptanla birlikte dalıp, bu temiz sularda yaşayan deniz kestanelerinin üstünde ufak taşlar bulunmakta olanları çıkarmak ve içerisindeki havyarı derhal oracıkta yemek... tabii bu ağızda eriyip giden havyarın besleyici değeri olabildiğince yüksek.


bir başka besin ise, fuska. yumurta sarısı rengindeki fuskalar, taşlık bölgelerde bulunuyor ve guatr hastaları için iyot tedavisinde de kullanıyor. Ayrıca buranın bir başka spesiyali ise,"kulfada köftesi"... beyaz renkte, kıyılara yapışık yaşayan ve çatalla çıkartılabilen bir bitki olan kulfada, ekmek kullanılmadan köfte malzemesi ilave edilerek, yoğrulup biçimlendiriliyor. Karnıbahar tadına benzeyen ve genellikle rumların kullandığı bu meze, rakı ile tüketiliyor.