BOZCAADA

1- Bozcaada Mimarisi

Bozcaada’nın tamamı doğal ve tarihi sit alanı. O yüzden tüm yapı ve onarımlar Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunca (Anıtlar Kurulu) onaylanıyor. Sıkı denetimler sayesinde adada çarpık yapılaşma görülmüy...


2-  Bozcaada Nüfusu

500 yıldır Türkler ve Rumların bir arada yaşadıkları Bozcaada’da, nüfus dengesi zaman içinde değişiklikler göster..


3- Bozcaada İklimi

ozcaada'nın bulunduğu coğrafyadan farklı, kendine özgü bir iklim yapısı bulunuyor. Akdeniz ikliminin etkisi altında olmakla birlikte boğazın tam çıkışında yer alması neden...


4- Bozcaada'nın Coğrafyası

Bozcaada’nın yüzölçümü etrafındaki adacıklarla beraber 37.6 km2, çevr...


5- Bozcaada içinde ulaşım

Ada üzerinde ulaşım; motorsiklet, araba, taksi ve minibüslerle sağlan..


6 Bozcaada'ya Nasıl Gelinir

Arabayla; İstanbul’dan gelirken Tekirdağ-Keşan yolu üzerinden Çanakkale Boğazı’na varılır. Boğazı geçmek için 4 seçeneğiniz bulunuyor. Bunlar sırasıy..


7- İlk Bakışta Bozcaada

Bozcaada, Ege Denizi’nin kuzeyinde, Çanakkale iline bağlı küçük bir ad.. 


8- Bozcaada'da Yürüyüş ve Bisiklet

Bozcaada fazla engebeli olmayan yapısıyla yürüyüş yapmak ve bisiklet kullanmak için ideal bir yer. Anayollardan sapılan toprak yolla..


9- Bozcaada'da Sanat Galerileri

Bozcaada’nın ada olmasının getirdiği izole hali onu her dönem sanatçılar için çekici kılmış. 70'li yıllardan itibaren adaya yerleşmeye başlayan çoğunluğu ressam birçok sanatçı saye..


10- Bozcaada Mutfağı

500 yıldır bir arada yaşayan Rum ve Türk halkının kaynaşması adanın mutfak kültürünü zenginleştirmiş.Ada mutfağı genelde Kuzey Ege mutfağının izlerini taşıyor. Deniz ürünle..


11- Bozcaada' da Balıkçılık

Feribotla adaya yanaşırken limanda sıralanmış küçük balıkçı kayıklarının çokluğundan hemen anlıyorsunuz ada halkının balıkçılıkla uğraştığını… Balıkçılık, geçmişi eskilere day..


12- Bozcaada'da Şarapçılık

Ada halkının yüzyıllardan beri bağcılık yaptığı biliniyor. Üzümün yetiştiği yerde şarapçılığın gelişmemesi düşünülemez. Bozcaada’da şarapçılık uzun yıllar sadece Rumlar tarafından yapı..


13- Bozcaada'da Bağcılık

Bağcılık ve şarapçılık, 3000 yıllık birikimiyle adanın geçmişten günümüze ulaşan mirası. M.Ö 5.yy’da basılan Tenedos sikkelerinin üzerinde yer alan üzüm salkımları, Homeros’un..


14- Bozcaada Lezzetleri

Bozcaada dalmaya ideal. görüş uzaklığı fazla. doğa manzarası hoş bölgeler var.Bozcaadalı balıkçı kaptan kemal şahin'le tekne turuna çıkarsanız, enteresan tadlarla tanışma imkanı..


15- Bozcaada' da alışveriş

Bozcaada'da bağcılık adanın tarihi kadar da eski. üzüm ada hayatının ayrılmaz parçası. evliya çelebi tanınmış seyahatnamesinde, bozcaada'dan söz ederken..


16- Bozcaada'da ilginç yerler

Bozcaada'nın eskikale,erenler, tarabya, nar, sarıtaş, tuz, kocatarla, mermer, sulubahçe, habbeli, batı, kilik olmak üzere oniki burnu ve bunların arasında liman, değirmenler, lagor, ayana, ayazma sulubahçe, poyraz, çapraz, çanak, kocatarla isimleri ile anılan koyları yer alıyor..


17- Bozcaada Tarihi